Ústav fyzioterapie
Stavba a fungování lidského těla, problémy spojené se skoliózou, plochou nohou, špatným držením trupu či hlavy nebo bolesti kloubů – to jsou hlavní témata, která zajímají odborníky v Ústavu fyzioterapie Fakulty zdravotnických věd UP.
Fyzioterapeut – zdraví, praxe a uplatnitelnost
Obor Fyzioterapie spojuje teorii s praxí. Studenti se učí vyšetřit pohybové funkce lidského těla, navrhnout rehabilitační plán a provést pohybovou léčbu u různých onemocnění či úrazů; posoudit úroveň soběstačnosti pacienta nebo navrhnout preventivní opatření a domácí autoterapii. Seznamují se s pestrou škálou terapií od reflexních metod, jako je například Vojtova metoda, přes techniky využívající pacientovu vůli ke kontrole pohybu, metody s použitím nestabilních ploch, závěsných zařízení či podpůrných prostředků, až po různé formy elektro a vodoléčebných procedur.
Jak je to s pohybem v životě
Odborníci analyzují problémy, se kterými se potýká v každodenním životě každý. Zajímá je, jaký je rozdíl v pohybu dítěte narozeného v termínu a toho předčasně narozeného, jak jsou na tom školáci s pohybovou šikovností, jaký vliv mají podpatky na chůzi, jak se mění způsob chůze a zapojování svalů u různých onemocnění či úrazů nebo například po strečinku nebo jak se změní svalová aktivita, pokud se na pohyb díváme, nebo si jej pouze představujeme. Výzkumníci ovládají vědecké postupy používané ke sledování a hodnocení pohybového projevu: goniometrii, posturografii, klinické a svalové testy, povrchovou elektromyografii nebo kinematickou analýzu.
Rozbor kroku na chodníku
Společně s kolegy z Fakultní nemocnice Olomouc využívají vědci z Ústavu fyzioterapie unikátní kineziologickou laboratoř se špičkovým vybavením pro analýzu pohybových funkcí. Měřicí techniku představuje posturograf, povrchové elektromyografy a pohyblivé chodníky se zabudovanou silovou plošinou. Odborníci tak snadněji vyhodnotí krokový cyklus, měří rychlost chůze, délku a šířku kroku a silové veličiny během chůze. Pro snadnější interpretaci výsledků měření mají k dispozici také videokamery, které souběžně snímají elektromyografický signál a obraz.