Správná výzkumná praxe

V neustále se vyvíjejícím vědeckém prostředí je klíčové zachování integrity a odpovědnosti, protože tyto hodnoty jsou základními pilíři kvalitní výzkumné kultury a společenského pokroku.

Dokument „Zásady dobré výzkumné praxe a tvůrčí činnosti na Univerzitě Palackého v Olomouci“ byl vytvořen s cílem poskytnout jasné a stručné pokyny pro výzkumnou činnost řídící se vysokými etickými standardy. Tento dokument vznikl z potřeby sjednotit společné porozumění etickým postupům ve výzkumu a přispět k předcházení chyb ve výzkumné činnosti napříč akademickou obcí Univerzity Palackého. Tato příručka je určena všem členům akademické obce, tzn. zaměstnancům, studentům a výzkumnému personálu, a měla by sloužit jako rozcestník a pomocník k řešení různých etických výzev a problémů.  Dodržováním etických zásad můžeme zajistit, že náš výzkum nejen přispívá k rozvoji našeho poznání, ale také si zachová důvěru veřejnosti a akademické obce.

Věda je neustálou poutí za pravdou a poznáním, tudíž se požadavky na dobrou výzkumnou praxi mohou v čase měnit a vyvíjet. Příručka „Zásady dobré výzkumné praxe a tvůrčí činnosti na Univerzitě Palackého v Olomouci“ je živý dokument, který má za cíl se vyvíjet s aktuálními potřebami vědy.

S příručkou se zároveň tematicky prolínají a synergicky doplňují Kurzy otevřené vědy, které se kromě klíčových principů a konceptů otevřené vědy (např. open access, open data) také zabývají aspekty dobré výzkumné praxe, resp. tématem zodpovědné vědy. Kurzy jsou od letního semestru 2024 vyhlašovány prostřednictvím Centra celoživotního vzdělávání.

Zásady dobré výzkumné praxe a tvůrčí činnosti na Univerzitě Palackého v Olomouci (PDF)